אנו נעמידך על רגליך "עמודי זהב על אדן כסף ורגליים נאות על עקבים נכונים" - בן סירא כ"ז-י"ח

מדרסים לחיילים

בחורה מכניסה מדרס לתוך הנעל

אנחנו חיים במדינה של פטריוטים, כולנו גדלנו וחונכנו לתרום למדינה שלנו. כל אחד רוצה לתרום כמה שהוא יכול. ישנו מגוון רחב מאד של תפקידים בצבא וכל אחד יכול למצוא את מקומו. בצו הראשון אתה מקבל פרופיל שהוא קובע מה האיכות הגופנית שלך. לאנשים עם בעיות רגליים או גב יש פרופיל קצת יותר נמוך מלשאר החיילים.

אך פרופיל נמוך לא אומר שאתה לא יכול להיות קרבי או לשרת את המדינה שלך כמו שאתה חולם. במאמר הבא נרכז עבורכם כל מה שחשוב לדעת על בעיות רגליים ועל מדרסים לחיילים.

חייל קרבי איזה שירות משמעותי

רובנו חולמים להיות חיילים קרביים. לחזור עם נשק הביתה, להיות כל היום בשטח ולשרת את המולדת שלנו. בסופו של יום להיות חייל קרבי זה תפקיד לא פשוט במיוחד יש עליך הרבה עומס נפשי ופיזי והגוף שלך עובר אתגרים רבים. אתה מתחזק ונהיה לוחם דגול.

פעם בכמה זמן אתה עובר מסעות ארוכים ומאתגרים ואתה בונה את הכושר שלך לאט לאט עד שאתה מגיע ליעד של כושר קרבי. חיילים לא נחים הרבה או ישנים הרבה בלילה מה שמשפיע הרבה על הגוף שלהם. בנוסף, החייל נמצא ברוב שעות היום על הרגליים שלו אם זה בריצה, במסעות או תוך כדי תפקיד.

לחץ רב על הרגליים הוא לא דבר שיש לשחק איתו. כאשר אנו נמצאים כל היום על הרגליים שלנו אנו לרוב נתחיל להרגיש לחץ על כפות הרגליים, על הקרסוליים, על הברכיים ועל הגב. לחצים אלו הם הגיוניים מאד אך אין סיבה לקבל אותם, חשוב לדעת שיש מה לעשות איתם.

תפתחו שעון, דקה ונעלת נעליים

נעליים צבאיות, כאשר אתה מתגייס מלבד המדים אתה מקבל נעליים צבאיות. יש כל מיני סוגים של נעליים. לוחמים מקבלים נעליים שנקראות נעלי חי"ר ועוד בעלי התפקידים מקבלים נעלים שונות. נעלי החי"ר הם נעליים ברמה גבוה יותר משום שהחייל הקרבי מבלה את רוב שעות היום בעמודיה, ריצה או תזוזה כזאת או אחרת.

לנעליים יש חשיבות גבוה מאד על כל מהלך היום שלנו. נעליים לא איכותיות ישפיעו על הגוף שלנו תוך זמן קצר מאד ויגרמו לנו לחוש כאבים רבים ברגליים ובגב. כדי להקל על הלחץ של כפות הרגליים, הקרסוליים, הברכיים והגב ניתן לשים מדרסים בתוך הנעליים כדי ליצור מדרך איכותי יותר מהרפידה שנמצאת בנעל.

מדרסים

מדרסים הם דבר מאד חשוב שרובנו הגדול זקוק להם, גם אם אין לנו בעיות רגליים. תפקידו של המדרס הוא ליצור מדרך איכותי יותר וליצור בלימה של מכות מהרצפה לכף הרגל שלנו. על ידי מדרך רך יותר נקבל עוצמה עדינה לכפות הרגליים שלנו. ישנם סוגים רבים של מדרסים, כל סוג מתאים לפתרון אחר ולבעיית רגליים אחרת.

אנשים שסובלים מפלטפוס יצטרכו להשתמש במדרסים איכותיים יותר מאנשים בעלי רגל תקינה. ישנם מגוון רחב של מדרסים כמו: מדרסי גבס, מדרסי סיליקון, מדרסים בהתאמה אישית ועוד.

תפקידו של המדרס הוא ליצור מגע רך יותר עם הרגל ברצפה.

ברגע שאנו חשים כאבים בכפות הרגליים שלנו הכאבים הללו ימשיכו ויעלו גם לקרסוליים, לברכיים ויכולים להגיע לגב ולכתפיים שלנו. לכן, חשוב מאד לא להזניח את כפות הרגליים שלנו ולדאוג להם. על ידי בחירת מדרסים מתאימים נוכל לדאוג להורדת כמות הכאבים שיש לנו בכפות הרגליים שלנו.

פציעות של חיילים

חיילים רבים מקבלים פציעות במהלך השירות הצבאי שלהם. שברי מאמץ הוא המוכר ביותר מביניהם. שבר מאמץ נוצר תוך כדי הפעלת לחץ מתון על הרגליים. השבר לא נוצר בפעם אחת כמו שבר ביד או הרגל שאנו מכירים אלא הוא נוצר על ידי התמדה של לחץ מתון על אזור ספציפי.

עם הזמן נוצר סדק שמוביל לשבר לחץ. חיילים רבים סובלים משברי לחץ וזה פציעה מאד מוכרת בצבא. ברוב המקרים שברי לחץ נוצרים מהליכה מרובה, עמידה מרובה או מסעות ארוכים. בקיצור, הם נוצרים מלחץ רב על הרגליים שלנו. על ידי מנוחה ומדרך נכון נוכל להקל על הלחץ שנוצר לנו על כפות הרגליים. מדרסים לחיילים יכולים למנוע פציעות רבות שימשיכו איתם גם לחיים האזרחיים.

טיפולים ופיזותראפיה

יש הרבה מה להגיד על הרפואה הצבאית, בשנים האחרונות נכנסו יותר ויותר הטיפולים פיזיותרפיים למרפאות הצבאיות. מה שמאפשר לחיילים לגשת ולטפל בבעיות שנוצרו להם בזמן השירות. טיפול ראוי של בעיות פיזיות יכול למנוע מבעיות עתידיות להתפרץ ולקרות גם לאחר השחרור מהצבא. על ידי תשומת לב מתאימה החייל יוכל לחזור לתפקוד מלא ללא כאבים ובעיות.

בנוסף, התאמת המדרסים המתאימים ורפואת ספורט וחיילים אלו דברים שיכולים לעזור לחייל הקרבי ולחייל בעל התפקיד לחזור לשגרה טובה יותר ללא כל בעיות. רפואת ספורט וחיילים היא סוג רפואה שמתמחה בבעיות ספורט ובבעיות שנוצרות בצבא. רבים החיילים והספורטאיים שנפצאים תוך כדי אימון או בתחרויות. רפואת ספורט וחיילים עוזרת להעביר את הפציעה ומלמדת את החייל או הספורטאי כיצד לטפל בסוג הבעיה שנוצרה לו.

כמו שציינו קודם לכן, ישנם סוגים רבים מאד של מדרסים. לכל אחד יתאים סוג מדרס אחר משום שלכל אחד מאיתנו כף רגל שונה. חשוב שהליכה עם מדרסים תהיה הליכה נוחה ללא כאבים. תפקידו של המדרס הוא לתת קונטרה לכף הרגל בעת ההליכה או הריצה. כל מדרס הוא בעל תפקיד אחר. ישנם מדרסים שמותאמים ישירות לכף הרגל וישנם מדרסים שתפקידם הוא רק ליצור מגע רך יותר בין הרצפה לכף הרגל. התאמה נכונה יכולה לפתור בעיות רבות.

מדרסים לחיילים

מציאת פתרונות לחיליים בעלי בעיות רגליים היא דבר מאד חשוב. אף חייל לא אמור לחוות כאב בכל מהלך היום. במידה וזאת הסיטואציה הוא צריך לחשוב על שינוי הנעליים או במקרה הקיצוני יותר בשינוי התפקיד. לא תמיד הצבא יודע להתאים את האנשים המתאימים לתפקידים המתאימים. חיילים רבים לאחר תקופת הטירונות והאימון המתקדם מחליפים תפקיד משום שהם הבינו שהגוף שלהם לא בנוי ללחץ מסיבי כזה.

חשוב להבין שזה כלל לא בושה וזה חשוב מאד לדעת להציב גבולות פיזיים לגוף שלנו כדי לא להביא אותו לקצה גבול היכולת.

הגוף שלנו יכול להתמודד עם סיטואציות רבות אך חשוב מאד לא לאתגר אותו יתר על המידה. פעמים רבות בצבא לא נעים לחיילים לדווח על בעיות רפואיות, סיטואציה כזאת היא טעות חמורה והיא יכולה לגרור לבעיות רבות להתעצם ולהיות חמורות יותר.

לסיכום:

הצבא הוא שלב משמעותי מאד בחיינו במדינת ישראל. כל אחד מאיתנו יעבור את השלב הזה. חשוב לזכור שאנו צריכים את הגוף שלנו גם לאחר תקופת הצבא וששחיקה קיצונית לא תביא אותנו למקום טוב בעתיד. לכן, חשוב מאד לשמור על הגוף שלנו במהלך השירות הצבאי שלנו.  

על מה דיברנו עד כה?
דניאל וייס - פודיאטור
דניאל וייס - פודיאטור

מייסד ומנהל רפואי – מרפאות וייספיט לכף הרגל ופצעים.
יו"ר – ועדה המייעצת בפודיאטריה לשר הבריאות.
שותף מייסד חברת Diagnosi – פיתוח טכנולוגי לרגלי סוכרתיים.
יועץ ארצי בכיר לכף הרגל הסוכרתית – קופ"ח מכבי.
מנהל מרפאת כף רגל – צה"ל (מיל.)

כואב לך בכף הרגל? | צרו איתי קשר:
מאמרים נוספים באותו נושא: