אנו נעמידך על רגליך "עמודי זהב על אדן כסף ורגליים נאות על עקבים נכונים" - בן סירא כ"ז-י"ח

10 דרכים לטיפול טבעי בציפורן חודרנית

סובלים מציפורן חודרנית וקצת לחוצים מכך? חוששים מניתוח או חלילה מסיבוכים שעלולים להיגרם בעקבות הציפורן החודרנית? קבלו את הדרכים שיאפשרו לכם לטפל בציפורן החודרנית בצורה טבעית ומועילה ובכך לאפשר לעצמכם למנוע את הכאבים שמאפיינים את המחלה ולחזור לאיכות החיים שאליה הייתם רגילים, מבלי להידרש להליכים רפואיים מסובכים.

מה זה בכלל ציפורן חודרנית?

ציפורן חודרנית היא שם לתופעה אשר נגרמת בעקבות צמיחה לא נכונה של הציפורן, מה שעלול לגרום לכך שהציפורן תחדור אל העור ותגרום לכאבים ואפילו לזיהום שיכול להתפתח. הציפורן החודרנית יכולה להיות גם תורשתית וגנטית, וכל מי שמשפחתו הקרובה סובלת מכך – גם אם הוא לא סובל מן הציפורן החודרנית, ההמלצה היא כי יבצע טיפול מניעתי.

התסמינים של הציפורן החודרנית

ציפורן חודרנית מאופיינת בשלל תסמינים במגוון רחב ומדרג של חומרות. התסמינים העיקריים שמעידים על תסמונת חודרנית, הם: כאב ברמה כזו או אחרת, נפיחות באזור אצבעות כף הרגל, הפרשה מוגלתית, אודם או נפיחות ללא הסבר ניכר, דימום מאחת מאצבעות כף הרגל או גידול בלתי מוסבר של העור בסביבת הציפורן. במידה ואתם חשים את התסמינים כולם או את חלקם, ההמלצה היא לפנות לבדיקה ולבחון ולטפל במגוון אמצעים טבעיים על מנת לפתור את הבעיה ולאפשר לכם להמשיך בחיים ללא כאבים.

הגורמים לציפורן חודרנית

לציפורן חודרנית קיימים גורמים רבים אשר יוצרים את הציפורן החודרנית, ואת חלקם אף ניתן למנוע. הגורם הראשון הוא הגורם הגנטי תורשתי, אך גם בו ניתן לטפל ולנקוט בריפוי מונע על מנת להימנע מן השלב של ציפורן החודרנית. הגורמים הנוספים, הם: גזירה לא נכונה של הציפורן, לחץ מתמשך ותקופתי שנותר בעקבות גרביים או נעליים שקטנים במידה או אינם מתאימים למבנה כף הרגל, פטרת זיהומית אשר פוקדת את כף הרגל ועלולה להתפתח לציפורן חודרנית, הזעה מוגברת, חוסר שמירה על היגיינת כף הרגל,  ופציעה וחבלה בכף הרגל.

טיפול טבעי בציפורן חודרנית

למרות שהדרך המסורתית נוקטת בהתערבות ניתוחית בציפורן חודרנית, לעיתים רבות כאשר הציפורן החודרנית בשלב המקדים שלה, ניתן לטפל בה ובכך – למנוע החמרה ואפילו למגר אותה ולהוביל לריפוי מלא. מומלץ להתחיל בריפוי הטבעי כמה שיותר מוקדם כיוון שטיפול מוקדם באופן טבעי מעלה גם את הסיכויים להחלמה באופן טבעי.

עשרת הדרכים לטיפול טבעי בציפורן חודרנית

  1. השרו את הרגל הנגועה במים חמימים

ההמלצה הראשונה והקלה ביותר, היא להשרות את הרגל שנגועה בציפורן חודרנית במים חמימים כמה פעמים ביום, למשך לפחות רבע שעה. המים החמימים יכולים לגרום לריכוך טבעי של המקום, וכך הם יכולים גם להקל על התסמינים של הציפורן החודרנית וגם להוביל לפתרון של הציפורן החודרנית במידה והתסמינים אינם בדרגה גבוהה.

  1. אמבטיית חומץ תפוחים

השריית הרגל באמבטיית חומץ תפוחים מידי יום למשך כעשרים דקות, הוכחה כדרך טבעית שיכולה להוביל הן להקלה בכאבים והן לריפוי מלא. חומץ התפוחים ידוע ככזה שמטפל ביעילות במחלות עור שונות, כאשר בנוסף לכך הוא גם בעל תכונות אנטיבקטריאליות שמסוגלות לטפל בזיהום מהשורש ואף לרפא אותו.

  1. אוורור כף הרגל

במידה ואתם סובלים מציפורן חודרנית, אחד האמצעים להתמודד איתה כאשר מדובר בתסמינים קלים ואינם חמורים, היא על ידי אוורור מלא של כף הרגל ללא חבישה של גרביים או נעליים. האוויר הטבעי ואי החסימה, ,יכולים למנוע את התפתחות הזיהום וכך להוביל לריפוי של הציפורן החודרנית ללא שיידרשו אמצעיים ניתוחיים או פרא רפואיים שונים.

  1. מריחת חומר אנטיביוטי

אחת ההמלצות שמסייעת לריפוי של הציפורן החודרנית באופן יעיל, היא משיחה של משחה או חומר אנטיביוטי אשר כלל אינם דורשים מרשם לשם קנייתם. מריחה של החומר האנטיביוטי לפי הוראות הרוקח, יכולים לטפל לעומק בזיהום ובכך – דבר ראשון למנוע החמרה, ודבר שני לטפל ואף לרפא את הציפורן החודרנית. במקרים מסוימים ניתן להיעזר ברופא ולקבל ממנו מרשם מותאם אישית אשר יכול לסייע באופן ספציפי לתסמינים שמאפיינים את הציפורן שלכם.

  1. רטיות חמות לגזירת הציפורן

לעיתים ניתן לגזור את הציפורן הנגועה באופן עצמאי, על ידי הנחה של רטיות חמות על הציפורן ועל העור שמסביבה, מה שמוביל לריכוך ישיר של העור ומאפשר היתכנות של גזירה עצמאית של הציפורן. ניתן להקדים את הנחת הרטיות בשלב של השריית הרגל במים החמימים, כאשר הנחת הרטיות מהווה שלב שמאפשר ריכוך עוצמתי יותר לצורך גזירה של הציפורן הבעייתית, מה שמוביל לפתירה מלאה או חלקית של התסמינים של הציפורן החודרנית, כמו גם הקלה משמעותית בכאב.

  1. מריחת שמנים על האזור הנגוע

בשוק קיימים שמנים רבים כמו שמן זית או שמן נבט חיטה, אשר יכולים לגרום לשימון המקום ולהתרככות משמעותית שמאפשרת החלמה מהירה וריפוי מלא. כדי לגרום לייעול במריחת השמן, מומלץ למרוח אותו בעדינות בעזרת מקלון צמר גפן מתחת לציפורן ובאזור הנגוע.כאשר  כדי להשיג שיפור מקסימלי, ניתן לחזור על הפעולה מספר פעמים ביום ולהקפיד על כך למשך כמה ימים ובכך להשיג הקלה ושיפור בתסמינים של הציפורן החודרנית.

  1. השריית הרגל במים וסבון

גם השרייה של הרגל במים וסבון ללא חומר נוסף, יכולה להשיג שיפור משמעותי. במהלך ההשריה יש להקפיד על סטריליות מוחלטת והיגיינה קפדנית כיוון שאי שמירה על סטריליות והיגיינה בתהליך ההשריה של הרגל במים והסבון, לא רק ש לא יפתרו את הבעיה אלא הם אף עלולים חלילה להוביל להחמרה וזיהום מתמשך. לצורך סטריליות מושלמת, ניתן לעקר את הקערה בה אתם עומדים להשרות את הרגל עם מים חמים לפני כל שימוש והשרייה וכך להשיג תוצאות מקסימליות, כמו גם דרך טיפול טבעית אך בטוחה.

  1. דחיסת צמר גפן

אחת הדרכים להתמודד עם הציפורן החודרנית בשלב ההתחלה שלה, היא על ידי דחיסה של צמר גפו מתחת לציפורן הנגועה, על מנת לכוון אותה לכיוון הצמיחה הנכון שאינו חודר אל העור. על החדרת צמר הגפן להתבצע בעדינות ובסטריליות, ולמשך תקופה, עד  שניכרת הטבה בתסמינים ובכיוון הצמיחה של הציפורן אשר מכוונת על פי צמר הגפן התחוב, וכבר אינה ממשיכה לחדור אל העור. שיטה זו יכולה להשיג גם הקלה בכאבים וגם ריפוי מלא של הציפורן החודרנית, ובתנאי שהיא נעשית בשלבים המוקדמים של המחלה.

  1. מניעת הזעת יתר

אחד הגורמים המשמעותיים לציפורן חודרנית, היא הזעת יתר אשר מקשה את העור וגורמת להיתכנות הציפורן החודרנית. כאשר הציפורן החודרנית נמצאת בשלבים המקדימים שלה, ניתן למנוע את המשכה על ידי מניעה של הזעת יתר של כפות הרגליים, אם על ידי אוורור מלא, אם על ידי זריית חומרים מתאימים או אבקות למניעת הזעה, ואם בלבישת גרביים מבד נושם ונעליים שאינם סגורות, כך שגם בעת בה אתם לובשים נעליים וגרביים כפות הרגל שלכם לא יסבלו מהזעת יתר, וכך גם תימנע החמרה של הציפורן החודרנית ובנוסף היא אף תוכל להתרפא לחלוטין.

  1. פדיקור רפואי

ייתכן כי אתם מכירים את הפדיקור מעולם הטיפוח, אך למעשה הפדיקור הרפואי הוא תחום רפואי לכל דבר, אשר מאפשר טיפול טבעי בציפורן חודרנית, ללא התערבות ניתוחית. את הפדיקור הפרא רפואי ניתן לקבל על ידי מטפלים מוסמכים, אשר בשלב הראשון יאבחנו את מצב הציפורן החודרנית שלכם, ובשלב השני ייקבעו תוכנית פעולה עם החומרים המתאימים לצורך הריפוי. בדרך כלל כבר לאחר הטיפול הראשון בפדיקור רפואי תרגישו הקלה בתסמינים, כאשר לאחר כמה מפגשים תוכלו להגיע כבר לריפוי מלא, כאשר לאורך כל הדרך יתבצע מעקב הדוק על מצב הציפורן החודרנית, על מנת למנוע החמרה במצב ולאפשר ריפוי מקסימלי.

מהי דרך הטיפול שבחרתם בה?

אתם לא צריכים להתלבט מידי הרבה על דרך הטיפול, כיוון שההמלצה היא לשלב בין כמה אמצעים טבעיים על מנת להוביל לריפוי מקסימלי של הרגל. כיוון שמדובר באמצעים טבעיים, שימוש בהם במינון הנכון ובשילוב של כמה אמצעים יכול להוביל לריפוי מקסימלי כמו גם הקלה משמעותית בכאבים, כאשר בכל מקרה בה ניכרת החמרה משמעותית במצב הציפורן החודרנית יש לפנות לטיפול רפואי על מנת למנוע זיהום שעלול להתפשט גם לעבר העור וכף הרגל.

לסיכום

כעת גם אתם יודעים מהם עשרת הדרכים המומלצות להתמודדות עם ציפורן חודרנית: השרייה של הרגל במים חמימים, אמבטיית חומץ תפוחים, אוורור כף הרגל, מריחת חומר אנטיביוטי, רטיות חמות לריכוך העור וגזירת הציפורן, מריחת שמנים על האזור הנגוע, השריית כף הרגל במים וסבון בצורה סטרילית, דחיסת צמר גפן להכוונה של צמיחה נכונה של הציפורן, מניעת הזעת יתר ופדיקור רפואי שיכול לטפל ביסודיות בבעיה.

על מה דיברנו עד כה?
דניאל וייס - פודיאטור
דניאל וייס - פודיאטור

מייסד ומנהל רפואי – מרפאות וייספיט לכף הרגל ופצעים.
יו"ר – ועדה המייעצת בפודיאטריה לשר הבריאות.
שותף מייסד חברת Diagnosi – פיתוח טכנולוגי לרגלי סוכרתיים.
יועץ ארצי בכיר לכף הרגל הסוכרתית – קופ"ח מכבי.
מנהל מרפאת כף רגל – צה"ל (מיל.)

כואב לך בכף הרגל? | צרו איתי קשר:
מאמרים נוספים באותו נושא: