אנו נעמידך על רגליך "עמודי זהב על אדן כסף ורגליים נאות על עקבים נכונים" - בן סירא כ"ז-י"ח

5 פציעות ספורט נפוצות

גבר נפצע במהלך ספורט

השתתפות בספורט אחד או יותר היא חלק חיוני מאורח חיים בריא ופעיל – היא טובה ללב, טובה לנשימה, טובה לבנייה ולשמירה על כוח השרירים, טובה לשמירה ושיפור זרימת הדם בגוף ועוד. בעולם מושלם, רק טוב יבוא מעיסוק בספורט – אבל כמובן, אנחנו לא חיים בעולם מושלם. אנשים מסוימים נפגעים כי הם לא בכושר. אי חימום או מתיחה מספיק יכולים גם להוביל לפציעות. אנשים נעים בדרכים הלא נכונות, אנשים מועדים ונופלים, אנשים יוצרים מגע פתאומי עם הקרקע ואחד עם השני… ופציעות ספורט מתרחשות בדרך כלל כתוצאה מכך.

פציעות ספורט

כולנו אוהבים לראות את השחקנים האהובים עלינו המעופפים לגובה, מבקיעים נקודות ומפגינים הישגים מדהימים של כוח, שכוכבי הספורט שלנו מבצעים על בסיס יומי. אבל מהצד השני, אף אחד לא אוהב לראות את המחיר הפיזי מהפעילויות האלה, גורמת לפציעה שמוציא אותם ממעגל הספורט. כל חובב ספורט יודע שעם הישגים אתלטיים גדולים, יש גם פציעות לעתים קרובות – ואם אי פעם נקעתם את הקרסול במשחק כדורגל, אתם יודע ממקור ראשון כמה תהליך ההחלמה הזה יכול להיות מאתגר.

5 סוגי הפציעות הנפוצות ביותר בספורט פופולארי

 1. פציעות הקשורות לכאבי ברכיים

  ההשפעה, המאמץ, הפיתול והכיפוף שמגיעים עם ספורט תחרותי מסכנים לרוב את הברכיים של המעורבים. למרות שזה יכול לכסות מגוון רחב של בעיות, דרגות שונות של כאבי ברכיים הן בעיה שכיחה עבור ספורטאים. פיזיותרפיסטית ים מכל העולם מדווחים על כמה, נפוץ לראות מטופלים המתמודדים עם מגוון בעיות הקשורות לברכיים. זה כולל פציעות ברצועות הברך כגון נקעים, קרעים ומתיחות שרירים שמובילים לכאבי ברכיים, בדרך כלל מעצם הירך האחורי. חולים עם סוגים אלה של פציעות מתקשים לרוב לרוץ, לשנות כיוונים או לקפוץ, מדווחים רופאים. הברך היא מפרק מסובך מאוד, והיא סובלת הרבה פגיעה ושחיקה במהלך רוב פעילויות הספורט – ומסיבה זו, נתנו לה קטגוריה משלה לפציעות אפשריות. קרעים של הרצועה הצולבת הקדמית (ACL) שכיחים למדי, וכך גם קרעים בסחוס, פריקה ושברים. פציעות ברכיים יכולות להיות כואבות ומחלישות, ולפעמים דורשות ניתוח לתיקון. שוב, חימום, מתיחות ויציבה טובה יכולים להפחית את הסיכון לפציעות ברכיים, יחד עם ריפוד וחיזוקים נאותים (למשל, בזמן ספורט מגע).
 2. זעזוע מוח

הנפוץ ביותר בספורט מגע כמו כדורגל, זעזוע מוח מתרחש כאשר פגיעה פתאומית בראש גורמת למוח להתנודד בתוך הגולגולת, ולפעמים פוגעת ברקמות המחזיקות אותה במקום. זעזוע מוח עלול להיות קל עד חמור, עם תסמינים שנעים מכאב ראש וסחרחורת ועד ישנוניות ואובדן הכרה זמני. חפש תמיד הערכה רפואית ממומחה לעמוד השדרה והמוח עם כל מכה בראש, מכיוון שלפעמים עלולים להופיע תסמינים חמורים יותר לאחר מעשה. לעולם אל תמשיך לעסוק בספורט אם קיימים תסמינים של זעזוע מוח. זעזוע מוח בדרך כלל נרפא באופן טבעי עם מנוחה תוך שבוע עד מספר שבועות. הדרך הטובה ביותר להפחית את הסיכון לזעזוע מוח היא ללבוש כיסוי ראש מגן מתאים בעת משחק ספורט מגע כמו הוקי או כדורגל, או בעת רכיבה על אופניים או סקייטבורד וכו'.

 • נקעים וקרעים של הרצועה הצולבת הקדמית (ACL)

למרות שזה בהחלט יכול ליפול תחת המטריה של כאבי ברכיים, נקעים ברצועה צולבת קדמית (ACL) ראויים להתייחסות משלהם כאחת הפציעות החמורות והשכיחות ביותר שספורטאים מתמודדים עם. פציעות ACL הן משהו שרופאים רואים באופן קבוע בסיטי PT של אתלטים. למרות המוניטין הגרוע של בעיות ACL, רופאים מציינים שהפציעה הזו לא בהכרח מצריכה ניתוח כדי להחלים. זו תפיסה שגויה נפוצה שכל קרעי ה-ACL – שמסכמים בערך 40 אחוז מפציעות הספורט – מצריכים ניתוח. קרע קל מלפני שלושה שבועות שבו הכאב והנפיחות אינם חולפים הוא התרחיש המושלם עבור רופאים להעריך אם זה מצדיק ייעוץ אורטופדי. הפיזיותרפיסט גם יעזור לספורטאי לשפר את הכוח, טווחי התנועה והזריזות של הברך, ובכך להגביר את הביטחון שלו ביכולתו לחזור לספורט.

 • נקעים

  נקע הוא רצועה מתוחה או קרועה. רצועות הן רקמות המחברים עצמות במפרק. נפילה, פיתול או מכה עלולים לגרום לנקע. נקעים בקרסול ובשורש כף היד שכיחים. התסמינים כוללים כאב, נפיחות, חבורות וחוסר יכולת להזיז את המפרק. אתה עלול להרגיש קפיצה או דמעה כאשר הפציעה מתרחשת.
  נקעים הם לרצועות מה שמתחים לשרירים. רצועות הן הרקמות המקשרות בין עצם לעצם. כאשר הרצועות הללו מסתובבות בצורה לא נכונה, הן עלולות למשוך או להיקרע. נקעים בקרסול הם אולי הסוג השכיח ביותר של נקע בקרב ספורטאים, ואחריו נקעים בברך, נקעים בשורש כף היד והמרפק וכו'. נקעים יכולים להיות כואבים, להחלים זמן רב יותר מאשר נקעים, ולפעמים דורשים חוסר תנועה כדי להגן מפני פציעה נוספת. מתיחות וחימום לפני אימון יכולים לעזור להרתיע נקעים, כמו גם לתרגל טכניקה טובה בספורט שאתה משחק. לעתים קרובות נקעים משאירים את הרצועה חלשה ורגישה לנקעים עתידיים, כך שאם יש לך היסטוריה של נקע בברך או בקרסול, למשל, זה יהיה רעיון טוב לתמוך במפרק הזה עם סד בזמן משחק.
 • שברים

  שבר הוא שבר, בדרך כלל בעצם. אם העצם השבורה מנקבת את העור, זה נקרא שבר פתוח או מורכב. שברים מתרחשים בדרך כלל בגלל תאונות דרכים, נפילות או פציעות ספורט. גורמים נוספים הם צפיפות עצם נמוכה ואוסטאופורוזיס, הגורמים להיחלשות העצמות. שימוש יתר עלול לגרום לשברי מאמץ, שהם סדקים קטנים מאוד בעצם. תסמינים של שבר הם: כאב חזק דפורמציה – האיבר נראה לא במקום נפיחות, חבורות או רגישות סביב הפציעה חוסר תחושה ועקצוץ בעיות בהזזת איבר אתה צריך לקבל טיפול רפואי מיד עבור כל שבר. צילום רנטגן יכול לדעת אם העצם שלך שבורה. ייתכן שתצטרך ללבוש גבס או סד. לפעמים צריך ניתוח להכנסת צלחות, סיכות או ברגים כדי לשמור על העצם במקומה. ספורט אימפקט ומגע מוביל לרוב לשברים בעצם (בעיקר בידיים, רגליים וכפות רגליים), כל אלה יכולים להיות כואבים, לוקח שבועות של חוסר תנועה כדי להחלים ולעיתים עשוי לדרוש ניתוח לתיקון. שברים הם סיכון מובנה ברוב ענפי הספורט המאומצים ו/או המגע, אך ניתן להפחית את הסיכון על ידי לבישת ריפוד מתאים, חימום, אימון לשמירה על שרירים חזקים וגמישים, תרגול טכניקה טובה וכו'. כמו כן, אל " לשחק דרך הכאב", מכיוון שלפעמים הכאב הוא סימן למתיחה או נקע שלא מטופל יכול להפוך את העצם לפגיעה לשבר.

ריפוי כדי לחזור לפעולה

פציעה היא חלק מהספורט, כמו גם מהחיים בכלל. התמודדות עם פציעות ספורט היא משהו שרופאים ופיזיותרפיסטים נתקלים בו רבות במהלך הקריירה. ספורטאים נוטים לעבוד קשה ולעשות מה שאומרים להם. מה שהופך אותם לחולים עם אחוזי וזמני החלמה טובים משאר האוכלוסייה. להגיד לספורטאים להפסיק לעשות את הפעילות האהובה עליהם יכול להיות אתגר. אך זה משרת את המטרה שהם ירפאו ויחזרו לשחק. למרבה המזל, ישנם פיזיותרפיסטים ועוזרי פיזיותרפיסטים שהוכשרו לעזור לספורטאים (ואתלטי כורסה) להתאושש מפציעות כדי שיוכלו לחזור להתחרות.

על מה דיברנו עד כה?
דניאל וייס - פודיאטור
דניאל וייס - פודיאטור

מייסד ומנהל רפואי – מרפאות וייספיט לכף הרגל ופצעים.
יו"ר – ועדה המייעצת בפודיאטריה לשר הבריאות.
שותף מייסד חברת Diagnosi – פיתוח טכנולוגי לרגלי סוכרתיים.
יועץ ארצי בכיר לכף הרגל הסוכרתית – קופ"ח מכבי.
מנהל מרפאת כף רגל – צה"ל (מיל.)

כואב לך בכף הרגל? | צרו איתי קשר:
מאמרים נוספים באותו נושא: