אנו נעמידך על רגליך "עמודי זהב על אדן כסף ורגליים נאות על עקבים נכונים" - בן סירא כ"ז-י"ח

8 טיפים לשמירה על בריאות כף הרגל

זוג רגליים של בחור מבוגר

מי מאיתנו לא מרגיש מדי פעם כאבים בכפות רגליים. אולי מיום ארוך בעבודה? או בחירת נעליים לא מתאימות? או אולי פלטפוס שנולדנו איתו? מגוון רחב של סיבות אשר גורמות לכאבים בכפות הרגליים. לרגליים שלנו יש תפקיד חשוב מאד. הן בעצם לוקחות אותנו ממקום למקום ועל כפות הרגליים יושב כל משקל הגוף. תפקיד חשוב שלעיתים לא מקבל את הכבוד הראוי לו או את התמיכה שמגיעה לו. במאמר הבא נרכז עבורכם טיפים לשמירה על כל הרגל שלכם.

להלן מספר טיפים שיעזרו לכם לשמור על בריאות כף הרגל שלכם ולמנוע בעיות עתידיות:

תרגול

נתחיל בדבר החשוב ביותר שרבים מאיתנו לא עושים כלל במהלך היום וזהו תרגול. ישנם תרגילים רבים שניתן לעשות במהלך היום. אנשים רבים כיום סובלים מבעיות רגליים שנולדו איתם כמו פלטפוס או שקיבלו במהלך החיים כמו חיילים רבים. חשוב לא להזניח בעיות אלו משום שטבעם הוא להתגבר. ישנם תרגילים רבים שמחזקים את שרירי הקרסול ואת שרירי כף הרגל. דוגמא היא הליכה ממשוכת על קצות האצבעות לצורך חיזוק שרירי כף הרגל.

מדרסים תואמים

כפות הרגליים והרגליים הינם מקום אשר תומך בכל הגוף שלנו. לעיתים אנו סובלים מעודף משקל מה שעלול עוד יותר ליצור לחץ מסיבי על כפות הרגליים שלנו. בנוסף, אנשים רבים סובלים מבעיות במבנה הרגל ובכפות הרגליים. מדרסים תואמים יהיו פתרון טוב לבעיות אלו משום שהם נותנים תמיכה נוספת לאזור. תפקידם של מדרסים רבים הוא להוות בולם זעזועים לכפות הרגליים. מה שמוריד מכמות הפגיעות שאנו חווים במהלך היומיום שלנו. ישנם מגוון רחב מאד של מדרסים בשוק, מדרסים פשוטים אשר תפקידם לשמש כשכבה נוספת לרפידה וישנם מדרסים איכותיים יותר שתפקידם כבר לשמור על צורת הדריכה והעמידה שלנו במהלך כל היום.

היגיינת כף הרגל

היגיינה נכונה משפיעה לרוב גם על בריאותינו. וללא שמירתה יהיה קשה לשמור על בריאות כף הרגל שלנו. חשוב לשמור על רצף של ניקיון הרגליים הכולל מקלחות כמובן אך חשוב במקלחות גם לנקות בין העצמאות. חשוב להקפיד על גזיזת ציפורניים וניקיון העור המת שנוצר על כף הרגל. בנוסף, אנשים רבים סובלים מזיעה מרובה בכפות הרגליים לשם כך ישנם תכשירים רבים שנועדו למנוע כמויות זיעה כאלה. היגיינה נכונה תמנע התפתחויות של מחלות שונות בכפות הרגליים.

לייבש היטב

כאשר איננו מייבשים היטב את כפות הרגליים שלנו לאחר מקלחת וישר גורבים גרביים אנו בעצם מכינים מקום מעולה להיווצרותם של פטריות. שכן, פטריות נוצרות בעזרת לחות וחושך. כך שרגליים לא יבשות עם גרביים הם מתכון מושלם לזה. בנוסף, שמירת אוורורם של כפות הרגליים תעזור במגוון פרמטרים כמו: ריח רע, מניעת פטרת העור, מניעת פטרת הציפורניים ועוד.

לפנק איפה שאפשר

קיימים כיום מגוון רחב מאד של קרמים וסוגים שונים של תכשירים המוקדשים לטיפוח כפות הרגליים. מומלץ להשתמש בהם כאשר אנו מרגישים שכפות הרגליים שלנו אינם כסדרם. על ידי ריכוך כף הרגל ושמירה על חיוניות העור באזור נוכל למנוע מחלות רבות שעלולות להיווצר באזור. לכן, חשוב לשמור על מאזן לחות תקין בכפות הרגליים דבר שיעזור למנוע סדקים. סדקים הם אחד הגורמים להיווצרותם של מחלות רבות.

נעליים מתאימות

בעידן האופנה של היום אנשים רבים משקיעים מחשבה רבה על נראות הנעל ולא על איכותה. קנייה של נעל זולה פוגם בתפקוד ההליכה שלנו במהלך היום. כאשר אנו הולכים בצורה לא טובה כל היום המקום העיקרי שירגיש את זה יהיה כפות הרגליים. ומשום שכפות הרגליים הם האיבר הקרוב ביותר לדריכה הלא נכונה שלנו כך גם מושפעים שאר האברים כמו הקרסוליים הברכיים והגב. לכן, חשוב מאד לקנות נעליים שיהיו נוחות ואיכותיות לאופן הדריכה שלנו במהלך היום.

עיסוי

בשל הלחץ הרב שכפות הרגליים שלנו סופגות במהלך כל היום חשוב מאד לעסות אותם בצורה עקבית בכל יום. על ידי עיסוי זרימת הדם בכפות הרגליים משתפרת. זרימת דם היא פרמטר חשוב מאד בבריאות כפות הרגליים שלנו ותפקודם המלא. אנשים שהולכים הרבה במהלך היום חשוב עוד יותר שיעסו את כפות רגליהם בסוף יום העבודה.

שמירה על הציפורניים

הציפורניים בכפות הרגליים הם אחד הגורמים החשובים ביותר שיש לשים לב אליהם. באופן הניקיון וגם באופן הגזיזה. את הציפורניים בכפות הרגליים שלנו חשוב לגזור בצורה ישרה ולא עגולה כיד למנוע את היווצרותה של הציפורן החודרנית. בנוסף, חשוב לאכול מגוון מאכלים שעשירים בחלבונים, סידן, ויטמין בי וברזל. וויטמינים אלו תורמים לבריאות הציפורניים שלנו.

לסיכום

כדי לשמור על בריאות כף הרגל שלנו ישנם מגוון רחב מאד של דברים שחשוב לעשות ולהקפיד עליהם במהלך היומיום שלנו. אך ללא תשומת לב מתאימה על אופן ההליכה שלנו, על סוג הנעליים שלנו, על המנוחות המגיעות לכפות הרגליים שלנו בפרט ועל כל הרגל ככלל וכמובן על היגיינה ובריאות כף הרגל שלנו לא נוכל לאפשר איכות חיים טובה לכפות רגלינו. כל הפרמטרים האלו חשובים מאד לאנשים אשר סובלים מבעיות בריאותיות בכפות הרגליים.

על מה דיברנו עד כה?
דניאל וייס - פודיאטור
דניאל וייס - פודיאטור

מייסד ומנהל רפואי – מרפאות וייספיט לכף הרגל ופצעים.
יו"ר – ועדה המייעצת בפודיאטריה לשר הבריאות.
שותף מייסד חברת Diagnosi – פיתוח טכנולוגי לרגלי סוכרתיים.
יועץ ארצי בכיר לכף הרגל הסוכרתית – קופ"ח מכבי.
מנהל מרפאת כף רגל – צה"ל (מיל.)

כואב לך בכף הרגל? | צרו איתי קשר:
מאמרים נוספים באותו נושא: