אנו נעמידך על רגליך "עמודי זהב על אדן כסף ורגליים נאות על עקבים נכונים" - בן סירא כ"ז-י"ח

ציפורן חודרנית

ציפורן חודרנית היא חדירה של קצה ציפורן לתוך הבשר הסמוך לו, במידה והציפורן לא מטופלת בזמן היא תמשיך לחדור ולפצוע ותגרום לזיהום ודלקות במקום. יש להתייחס לזה ממש כמו לגוף זר.

במידה וטיפול שמרני לא יועיל יש לבצע עקירה חלקית או מלאה של הציפורן (בהתאם לבעיה) ולעקור את בסיס הציפורן כדי של תצמח מחדש. טיפול חד פעמי זה פותר את הבעיה משורשה ומונע השנות הבעיה לצמיתות מתוך אלפי מטופלים שטופלו אחוזי ההצלחה הינם 99.7%.

הטיפול הזה כולל הרדמה מקומית שמרגישים אותה בקושי, אחרי שמוודאים כי המקום רדום לחלוטין מבצעים חיתוך של הצד הבעייתי בלבד עד השורש, ואז משמידים את בסיס הציפורן, גם כשההרדמה פגה אין בהכרח כאבים. ההחלמה די מהירה.

לעתים, יש מצבים בחיים, שהייתם עושים הכול, על מנת להימנע מהם. לו רק היה לכם את השכל ואת קול ההיגיון לעשות פעולות מנע מבעוד מועד, ולא בדיעבד. אחד מן המצבים האקוטיים הללו הוא, בלי כל ספק, קיומה של ציפורן חודרנית. רק המחשבה על הכאבים הללו, כבר מעבירה בנו רטט בגב ובכל האיברים החיוניים, שעד עתה לא ידענו שהם בכלל קיימים בגוף שלנו. ולמי שעוד לא הבין במה מדובר, נסביר.

ציפורניים חודרניות יתקפו אתכם כשהקצוות של הציפורניים, בידיים או ברגליים שלכם, יצמחו באופן ישיר ממש אל תוך העור שסמוך למיקום הטבעי של הציפורניים. ברור המקרים, נצפים המצבים של הציפורן החודרנית באצבע העבה והגדולה ביותר, הלא היא הבוהן.

אפשרי לנסות ולטפל בציפורן חודרנית בעצמכם, במקום המשכן הקבוע שלכם. אבל נסייג את אמירתנו, בכך שנוסיף, כי טיפול ביתי עשוי לגרור אחריו כל מיני סיבוכים, שממילא יחייבו אתכם לקבל טיפול רפואי לאלתר. הסיבוכים יותר נפוצים למי שסובל מתרחישים שגורמים לזרימת דם שאינה תקינה, כמו גם לחולי סוכרת. בשל העובדה, כי מדובר בתופעה מאוד שכיחה, מומלץ לכם לקרוא בעיון את כל מה שנכתב במאמר הנ"ל, שנתמך בעדויות ובמחקרים אמתיים.

כיצד יש להימנע מהסבל של ציפורן חודרנית?

על מנת להימנע מכל הסבל שכרוך בתופעה של ציפורן חודרנית, מוטב תעשו אם תקפידו על כמה שינויים הכרחיים בשגרת אורך החיים שלכם. שינויים כלהלן –

 • תקפידו על גזיזת הציפורניים, ברגליים ואף בידיים, באופן רוחבי וישר, תוך כדי ווידוא שקצוות הציפורנים לא יתעקלו לבפנים. 
 • תנסו להימנע, ככל שניתן, מלחתוך את הציפורניים באופן קצר למדי.
 • תנעלו נעליים, תגרבו גרביונים או גרביים במידה הנכונה שלכם, לא קטנים מדי, ואף לא גדולים מדי.
 • תנעלו רק נעליים בטיחותיות ומאווררות, במידה והנכם מועסקים במקום מסוכן.

במידה והציפורניים שלכם יותר מדי מעובות או בצורה של עיקול, באופן דרסטי, מאוד סביר להניח שתזדקקו להליך כירורגי, על מנת להימנע מתרחיש מאיים של ציפורניים חודרניות.

מה הסיבות שבעטיין מתרחשת התופעה של ציפורן חודרנית?

נתחיל בהסבר פשוט. ציפורן חודרנית עשויה לתקוף אתכם, בין אם אתם נמנים על המין הנשי, ובין אם אתם נמנים על המין הגברי, ובלי קשר לגיל שלכם. בהתאם לדיווחים של יודעי דבר, ציפורניים חודרניות הן תופעה מאוד נפוצה בקרב בני אדם שכפות הרגליים שלהם בעלי נטייה להזעה, כמו למשל – בני נוער.

בני אדם מבוגרים יותר אף הם נמצאים תחת קבוצת סיכון, משום שהציפורניים מתעבות עם תהליך ההזדקנות. ציפורניים חודרניות מתרחשות כאשר מתקיימת, למשל – דחיקה של הפועל, בעיטה חזקה מדי בכדור, פעם אחרי פעם, או הפלה של חפץ כבד על גבי כפות הרגליים. כמו כן, למי שסובל מיציבות לוקה בחסר. כאשר לא מקפידים על סטריליות או על היגיינה של כפות הרגליים, או של כפות הידיים, כמו לדוגמה – חוסר הקפדה על שמירה שלהן באופן יבש או נקי למשעי.

מצבים דומים יתרחשו כתוצאה מנטייה גנטית. למי שעוסק באופן אינטנסיבי בפעילות גופנית, יכול לפתח את הנטייה הממש לא רצויה, יש לציין, של ציפורניים חודרניות. פעילות כמו למשל – של בעיטה חוזרת ונשנית בחפצים, או הפעלה של לחץ על גבי כפות הרגליים למשך עת מרובה, עשויה להסב נזק לציפורניים. פעילויות כדוגמת – בלט, כדורגל או כדורסל, קיקבוקסינג, וכיוצא בזאת.

איזה טיפול ביתי מומלץ במקרה של ציפורן חודרנית?

כפי שציינו, בתחילת דברינו, יש טיפולים שאפשר לבצע בבית, במקרה שאתם סובלים מתרחיש פוטנציאלי של ציפורן חודרנית. ולהלן נביא בפניכם את עיקרי הטיפולים האלו –

 • עליכם להשרות את כפות הידיים, או את כפות הרגליים, בתוך מים חמימים, למשך זמן של בין רבע שעה לבין עשרים דקות. יש לחזור על התהליך הזה לפחות שלוש עד ארבע פעמים מדי יום ביומו. ובקיצור, עליכם להקפיד כי הרגליים, הנעליים והידיים שלכם יישארו יבשים.
 • תנסו לדחוף את העור מן הקצה של הציפורניים, על ידי צמר גפן, שאותו תטבלו בשמן זית, שנודעו לו תכונות ריפוי פנומנליות.
 • תשתמשו בתרופות בלי מרשם, כדי להפחית את עוצמת הכאבים, שבוודאי אתם סובלים מהם חדשות לבקרים.
 • תמרחו על המקום הנגוע אנטיביוטיקה מקומית, או כל קרם שמכיל סטרואידים, וזאת על מנת להימנע מהתפתחות של זיהומים בציפורניים.

תנסו את ההצעות של הטיפולים בבית הללו לפחות לכמה ימים, עד לתקופה של כמה שבועות. במידה והכאבים הופכים להיות לממש בלתי נסבלים, או שכבר קשה לכם ללכת, כמו גם לבצע כל מיני פעילויות שגרתיות, בשל הציפורן החודרנית, זה הזמן לבקר את הרופא, וכמה שיותר מוקדם, מוטב.

במידה וניסיתם כל שיטת טיפול ביתית, ונוצר כבר זיהום, או שהמצב של הציפורן החודרנית אינו משתפר, יש להניח, שתצטרכו לעבור הליך כירורגי.

מה הם התסמינים המוקדמים של ציפורן חודרנית?

נקדים ונאמר, כי מי שסובל מהתופעה של ציפורן חודרנית, עליו לקחת בחשבון שהוא יסבול מכאבים עזים, אשר באופן פוטנציאלי יתגברו לפי שלבי התקדמות התופעה. ישנם כל מיני תסמינים מוקדמים של ציפורניים חודרניות, ונפרט אותם באופן הבא –

 • העור אשר סמוך למקום הציפורן החודרנית יהפוך עם הזמן להיות קשה או נפוח.
 • כאב עז כשמופעל לחץ על הציפורן החודרנית.
 • הצטברות של נוזלים מסביב לציפורן החודרנית.
 • עור אדום או תפוח.
 • דימום מועט, או דימום מסיבי יותר.
 • נזילה של מוגלה.
 • צמיחת יתר של העור מסביב לציפורניים החודרניות.

כעת, כשאתם מודעים לכל התסמינים הרווחים במקרה של ציפורניים חודרניות, טוב תעשו באם תגיעו מבעוד מועד לרופא המטפל שלכם, על מנת להימנע מהחמרה לא רצויה בכלל של המצב ושל התסמינים הכלליים.

מה הם הדרכים של אבחון ציפורן חודרנית?

יש כל מיני דרכים, שבהן יבחר הרופא המטפל לאבחן ציפורן חודרנית. יש לשער, כי הוא עשוי לאבחן את קיומה של הציפורן החודרנית באמצעות בדיקה גופנית, לפני הכול.

במידה ויש עדות לכך שהציפורן חודרנית, תוך כדי מישוש פיזי, סביר להניח, כי תידרשו לעבור צילום רנטגן, על מנת שהרופא יוכל לוודא עד כמה רציני המצב, ועמוק חדירת הציפורן לתוך העור. צילום הרנטגן עשוי אף למצוא במידה והתופעה מתרחשת כתוצאה מפציעה מסוימת.

מה יש לרפואה המערבית לומר על ניתוח במקרה של ציפורן חודרנית?

לעתים אין מנוס, והרפואה המערבית תמליץ לכם לעבור ניתוח, במקרה של קיומה של ציפורן חודרנית.

הסרה חלקית של ציפורניים כוללת בתוכה אך ורק הסרה של פיסה מהציפורן החודרנית, שקבעה לה יתד בתוך העור שלכם. הרופא המרדים אמון על הרדמה מקומית של הציפורן החודרנית. יודעי דבר מדווחים, כי הסרה של ציפורן חודרנית באופן חלקי, אפקטיבית בשיעור של כתשעים ושמונה אחוזים, כדי למנוע הישנות של תופעת ציפורניים חודרנית בהמשך.

כאשר מבצעים ניתוח לשם הסרת הציפורן החודרנית, באופן חלקי, כי אז למעשה חותכים את הדפנות של הציפורן, באופן כזה שהקצוות שלה יהיו לגמרי ישרים. מניעים פד מתחת לחלק שנשאר מן הציפורן החודרנית, וזאת על מנת למנוע הישנות שוב של הציפורן החודרנית. הרופא יכול אף לטפל באצבע בתרכובת שנהוג לכנות בשם פנול, אשר אמונה על מניעה מהציפורן לצמוח שוב.

אפשרי שהרופא המנתח יבחר לעשות שימוש בהסרה לגמרי במידה שהציפורן החודרנית שלכם הופיעה באמצעות עיבוי. תקבלו לפני זה זריקת טשטוש והרדמה מקומית, ואז יסירו את כל הציפורן החודרנית בן רגע.

כתבה על דניאל וייס בישראל היום – בחירתו לנשיא הפדרציה הבינלאומית של הפודיאטרים.

מה הם גורמי הסיכון של ציפורן חודרנית?

יש כל מיני גורמי סיכון לתופעה הידועה, יש לציין, של ציפורן חודרנית. לאף אחד אין כל וודאות, שהוא לא ייחשף לזיהום ולציפורן חודרנית, למרות שעל פי מחקרים, נמצא כי תופעה שכזאת שכיחה פחות בקרב נשים, מאשר בקרב גברים, וכן פחות בצעירים, מאשר בקרב קשישים.

ישנם, כאמור לעיל, כל מיני גורמים, אשר מעלים את הסיכונים לסבול מציפורניים חודרניות, והם כלעיל – 

 • זרימת דם מופחתת.
 • כאשר הציפורניים צומחות באופן איטי.
 • כאשר יש עדות להיסטוריה משפחתית של ציפורניים חודרניות.
 • כאשר סובלים מעודף הזעה.
 • כאשר נמצאים באופן קבוע בסביבת עבודה לחה.
 • כאשר מקבלים טיפול של ציפורניים בבנייה.
 • כאשר נועלים נעליים, או כאשר גורבים גרביים, שאין בהם יותר מדי אוורור.
 • כאשר הולכים ללא הנעלה במקומות ציבוריים שרוויים בלחות, כמו לדוגמה – באמבטיה, בבריכת שחייה, בים או בחדר כושר.
 • כאשר קיימת פציעה ממקודם או זיהום בציפורניים או בעור.
 • למי שסובל ממחלת האיידס, או למי שלוקה במחלת הסוכרת.
 • כאשר מערכת החיסון איננה חזקה דיה.
 • כאשר נועלים נעליים צמודות מדי, שדוחקות יותר מדי את אצבעות הרגליים.
 • כשמקיימים פעילות פיסית שמסבה לטראומה מינורית, שוב ושוב, בה קצות האצבעות נמצאות בצמידות לציפורניים.
על מה דיברנו עד כה?
דניאל וייס - פודיאטור
דניאל וייס - פודיאטור

מייסד ומנהל רפואי – מרפאות וייספיט לכף הרגל ופצעים.
יו"ר – ועדה המייעצת בפודיאטריה לשר הבריאות.
שותף מייסד חברת Diagnosi – פיתוח טכנולוגי לרגלי סוכרתיים.
יועץ ארצי בכיר לכף הרגל הסוכרתית – קופ"ח מכבי.
מנהל מרפאת כף רגל – צה"ל (מיל.)

כואב לך בכף הרגל? | צרו איתי קשר:
מאמרים נוספים באותו נושא: